1 червня у Верховній Раді України відбувся круглий стіл, присвячений законодавчим та гуманітарним аспектам безпеки дитини в Інтернеті.

Організатори заходу – парламентський Комітет з питань науки і освіти, Консультативна рада з питань інформатизації при Верховній Раді України, Інтернет Асоціація України та компанія «Майкрософт Україна» – запросили для участі у дискусії народних депутатів, представників силових структур та громадських організацій.

Заступник голови Консультативної ради з питань інформатизації при Верховній Раді України народний депутат Михайло Родіонов, відкриваючи обговорення, зазначив, що проблема є важливою і важкою. За його словами, досвід України у питаннях безпеки дітей в Інтернеті досить обмежений. Ось чому дуже важливим є розпочати законотворчість з громадського обговорення. Підсумком зустрічі має стати напрацювання конкретних рекомендацій, які б лягли в основу майбутніх законопроектів. Законодавчий аспект вирішення проблеми – це створення ефективної правової бази та практики її застосування.

Генеральний директор компанії «Майкрософт Україна» Валерій Лановенко вважає, що зусилля провідних комп'ютерних компаній, громадських організацій, силових органів сьогодні мають бути спрямовані на попередження доступу дітей до небажаного контенту в Інтернеті та на роботу з жертвами. Це випливає з деяких статистичних даних, згідно з якими, кожна третя дитина у світі під час перебування у глобальній інформаційній мережі стикається з небажаним контентом, а кожна п'ята дитина піддавалася насильству з боку користувачів мережі. Безпосередня небезпека для дитини надходить з сайтів, різноманітних чатів, електронної пошти, систем миттєвих повідомлень тощо.

Проблема безпечного перебування дитини в Інтернеті зводиться до підтримки розвитку технологій, які б захистили дітей у Всесвітньому павутинні (програм із фільтрації наповнення веб-сайтів), тісному зв'язку з силовими органами (забезпеченні їх сучасними технологічними новинками, спроможними оперативно виявляти ті сектори мережі, які несуть безпосередню загрозу здоров'ю дітей), наданні експертиз для прийняття відповідних законодавчих актів, а також до соціального аспекту, навчанні батьків і дітей правильному користуванню необмеженими ресурсами мережі. З цією метою, зокрема, був створений український інформаційний портал з питань безпеки дітей в Інтернеті.

Компанія «Майкрософт Україна» веде активний діалог із силовими структурами, допомагає протидіяти кіберзлочинності. Й зараз компанія виходить з ініціативою створити базу даних щодо дітей, які зникли без вісті.

Під час заходу його учасники обговорили існуючу практику правозастосування в цій сфері в Україні у контексті досвіду інших країн. Зокрема, свої коментарі надали представники силових структур: Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Федерального бюро розслідувань (США).

Учасники круглого столу наголошували, що ця тема є актуальною для широкого загалу. Більшість з них має дітей. А, отже, дорослі в першу чергу мають потурбуватись про те, щоб їх діти використовували Інтернет для навчання, гармонійного розвитку, а не ставали заручниками або жертвами тих секторів мережі, які пропагують насилля, жорстокість, порнографію тощо.

Пропозиції та рекомендації, висловлені учасниками круглого столу, будуть використані для напрацювання конкретних висновків, які будуть закладені в основу майбутніх законопроектів щодо підвищення безпеки перебування дітей у Всесвітньому павутинні.

1.06.2006